Lazer Türleri

Lazer Türleri; Epilasyon için birkaç tip lazer cihazı mevcuttur. En fazla kullanılan bir kaç tanesi aşağıdakilerdir.

Lazer türleri farklı dalga boylarında olup her lazer türü farklı özelliklere sahiptir. Lazer türleri teknik bir ayrıntıdır. Önemli olan hangi lazer türü kullanılırsa kullanılsın doğru doz kullanımıdır. Bu dozlara doktorlar karar verirler.

Lazer Türleri

Lazer Türleri

Alexandrite Lazer

Alexandrite lazerler açık cilt tipine sahip kozmetik epilasyon olarak adlandırılan koltuk altı, genital, bacak bölgelerinde tercih edilen lazerlerdir. 755 nm dalga boyundadır. Bu lazerin sadece açık cilt tipinde uygulanacağı unutulmamalıdır. Bu lazer sistemi melanine fazla tutunduğundan ciltte fazla melanin bulunduğu zaman cildi etkileyebilir. Bu nedenle koyu ciltlerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Cildiniz açık olsa bile bronzlaşmış iseniz açılmayı beklemeleri açıldıktan ve deriniz normale döndükten sonra epilasyon yaptırmalısınız.

Diode Lazer

Bu lazer sistemi tüm vücut bölgelerinde başarılı epilasyon sağlar. Diode lazerler hakkında bilgiler netleşmiştir. Diode lazerler tüm vücutta ve koyu tenli bile olsa tüm cilt renklerinde kullanılabilir. Alexandrite lazerin aksine yüz bölgesinde de başarılı epilasyon sağlar. özellikle hormonsal nedenli tüylenmelerinde yüz, sırt gibi derin yerleşimli tüylerde de etkili lazerlerdir. Küçük diyotlar veya yarı iletkenler içeren çok etkili bir cihazdır. Diode lazerin dalga boyu lazer epilasyon için kullanılan cihazlardan çok daha uzundur. Bu sebepten koyu renk ciltlerde de iyi sonuç verebilir.

Nd: Yag

Bu lazer Diode lazer gibi koyu renk cilde sahip kişilerde tercih edilebilir.

Ruby

Bu tip lazerlerde kırmızı ışık kıl içindeki melanini hedefler. ülkemizde pek kullanılmamaktadır. Lazer epilasyon bilgi kaynakları için aşağıdaki linkler tıklayınız. Size yakın aşağıdaki adreslerden daha fazla bilgi almanızı öneririz.

Lazerin yapısından dolayı melanini hedefler. Bir bireyin vücudundaki kıllara ne kadar çok melanin varsa lazer o kadar çok etki eder.

Lazer Epilasyon aletlerinde laser enerjisini bir cihaz yardımı ile üretilir. Bu aletlerin genel adı flash lambalardır. Bu sistem üzerinde üretilen lazer ışınları bir el aleti yardımı ile cilde uygulanır.

Cilde uygulanan enerji kılın yapısında bulunan melanin tarafından tutulmaktadır. Tutulan enerji köke kadar iletilir. Kökte ısı enerjisi oluşur ve kıl kökleri tahrip olur. Kıl köklerinde kıl üretimini sağlayan hücrelerdeki bu etkileşim bu hücrelerin fonksiyonlarını bozarak epilasyon sağlanır. Kıl köküne bu etkide kimyasal, ışık ve mekanik etkilerin rol oynadığı bilinmektedir.

Bu nedenlerle lazer tipi, dozu ve uygulama yapılan kişinin kıl yapısı, cilt rengi ve uygulama yapılan alan lazer epilasyonun başarısında etken faktörlerdendir. Lazer tiplerini beraberce kullanan adreslerden daha fazla bilgi almanızı öneririz.

Bu yüzden gri, kırmızı veya sarı kılları olanlar, diğer kıl tiplerine göre tedaviye daha az cevap verirler. Lazer kıldaki melanin ile ciltteki melanini ayırt edemediği için cildinizde ne kadar çok melanin varsa lazer kıllarınız yerine cildiniz hedef alacaktır. Bu yüzden koyu renkli cilde sahip olanlar lazer epilasyona diğer cilt tipleri kadar uygun değildirler.

Açık renk ciltler ve koyu kıllar lazer epilasyon için en iyi lazer epilasyon kombinasyonudur. Bu yüzden uygulanacak tedavi ve sonuçları cilt yapınıza ve kıl tipinize göre değişecektir. İnsanların cilt rengi ve kıl yapısı birbirine benzemez.

Bunun için, farklı lazer sistemleri yapılmıştır. Sizin için en uygun sisteme, En iyi lazer epilasyona Doktorunuz muayene sonrası karar verecektir. Lazer epilasyon bilgi kaynakları için aşağıdaki linkler tıklayınız. Size yakın aşağıdaki adreslerden daha fazla bilgi almanızı öneririz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir